رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟

*

نظام فنی و اجرایی که در چارچوب اسناد برنامه‌­های توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور در سازمان برنامه و بودجه تدوین شده است، بدنبال افزایش کارآمدی و اثربخشی طرح‌­ها و پروژه­‌ها از طریق ایجاد یک نظام یکپارچه است. پیگیری و ارزیابی یک چنین نظامی با توجه به گستردگی کشور، تعدد دستگاه­‌های اجرایی و تنوع فعالیت­‌ها بدون استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات امری غیر ممکن است. بر همین اساس نظام فنی و اجرایی کشور تحقق اهداف خود را در گرو پیاده­‌سازی سامانه­‌هایی می­داند که این نظام به آنها احتیاج دارد. 

اتخاذ رویکرد فرآیندی در سامانه­‌های مذکور و استقرار سامانه پایش و ارزیابی طرح­‌ها از اصول مندرج در نظام فنی و اجرایی کشور است. بر اساس همین اصول لازم است نظام فنی و اجرایی کشور را به یک نظام فنی و اجرایی مبتنی بر فناوری اطلاعات و ارتباطات تبدیل نمود.

نظام فنی و اجرایی مبتنی بر فناوری اطلاعات و ارتباطات، نظامی است که در آن علاوه بر ایجاد یکپارچگی در مفاهیم و فرآیندهای مرتبط با آنها، امکان تبادل اطلاعات بین ماشین­‌ها و مابین انسان­ و ماشین را فراهم آورد. چهار زیرنظام اصلی نظام فنی و اجرایی کشور که از این به بعد آنها را به اختصار "حوزه‌های اصلی" نظام می­‌نامیم، عبارتند از:

  • مدیریت طرح
  • مدیریت پروژه
  • مدیریت قرارداد
  • ارزیابی ارائه­‌دهندگان خدمات
 
 
همان‌طور که در شکل مشخص است، نظام فنی و اجرایی مبتنی بر فناوری اطلاعات و ارتباطات بر اساس نظام فنی و اجرایی کشور که سازمان برنامه ‌و بودجه متولی آن است، شکل گرفته است و سه حوزه اصلی این نظام بر روی همین زیرساخت توسعه یافته­‌اند. نظام مبتنی بر فناوری اطلاعات و ارتباطات علاوه بر ایجاد کارایی و اثربخشی در حوزه‌­های مدیریت پروژه، مدیریت قرارداد، خدمات دولت الکترونیک را در همین چارچوب و در همه حوزه­‌های مرتبط فراهم می­‌آورد.

   

 

 

 

 

بالا